V životě se setkáme s různými ranami osudu. Některé jsou velmi hluboké a bolestivé, protože zasahují naše srdce. Tady velmi často zůstávají velmi hluboké jizvy, které se hojí velmi pomalu. Například když najednou přijdeme o milovanou nebo blízkou osobu, které se stal nějaký úraz, jehož následkem došlo k úmrtí. Pokud se to týká přímo rodiny zemřelého, tak má nárok na takzvané bolestné, podle rozsahu úrazu. Pokud bychom se zaměřili na úraz, který se stal v pracovní době, tak za odškodné bude zodpovídat zaměstnavatel. Ale nemusíme se nijak obávat, že by to platil ze svého a dopláceli by na to ostatní zaměstnanci. On musí mít sjednané uzavřené pojištění s nějakou pojišťovnou a ta bude rozhodovat o výši kompenzace.
Pracovní úraz, který nekončí tak tragicky
Jakýkoliv pracovní úraz je nepříjemný, jelikož omezí zaměstnance v pracovní činnosti a pokud bude mít za následek i trvalé postižení, tak k újmě přijde prakticky celá rodina. Následky takového úrazu bývají nepříznivé a dlouhodobé. Mnohdy ale pojišťovny nechtějí proplácet plnou hodnotu bolestného. Málokdo má chuť se s ní dohadovat a složitě dokazovat, že jsme vlastně v právu. Je lepší se obrátit na někoho, kdo dané situaci rozumí a pomůže nám ji vyřešit. To znamená, že nás v případě skutečného nároku na finanční újmu bude zastupovat a vysoudí nám naše práva.
Co potřebuji k uznání odškodnění?
Především musí být vedený někde záznam. Pokud se jedná o pracovní úraz a nebyl zapříčiněn nedbalostí nebo pod vlivem alkoholu či psychotropních látek, tak je zaznamenaný u zaměstnavatele v knize http://www.sport-jicin.cz/knize/ úrazů nebo nějaké podobné složce. Pokud se to bude týkat dopravní nehody, tak je záznam od policie a ošetřujícího lékaře. Bolestné se vypočítá na základě posudku, který musí zpracovat ošetřující lékař. Uplatnit se dá zpětně, ale jen do určité doby. Během tohoto času se mohou potíže i zhoršovat, což je samozřejmě nepříjemné, nicméně i to se započítává, jelikož se stav zhoršuje v důsledku úrazu.