Několik sklenic, případně i celá láhev červeného vína mohou být pro naše tělo velmi škodlivé, a zvláště pak pro pokožku. Zatímco bylo dosud provedeno již mnoho studií odhalujících přínosy konzumace červeného vína pro lidské tělo, pití více než jen mírného množství může naopak zvýšit riziko vzniku demence a různých druhů zánětů, což s sebou nese i riziko vzniku rakoviny, deprese a srdečních chorob, jak tvrdí doktor Mark Menolascino, zabývající se interní medicínou.
Červené víno je však také nejhorším nápojem pro naši pokožku ze všech alkoholických nápojů, zejména pak nefiltrovaná fermentovaná hroznová šťáva může mít na kůži obzvláště negativní dopad. Červené víno navíc s vysokou pravděpodobností může způsobit návaly horka a zarudnutí a skvrnitost pokožky. Alkohol je totiž takzvaná vazodilatační látka, tedy že rozšiřuje krevní cévy, což má za následek specifický vzhled obličeje při návalu tepla a oteklou kůži.
Cukr obsažený v červeném víně je rovněž částečnou příčinou zdravotních obtíží, neboť má za následek přetížení jater, v důsledku čehož se pak dostává do krve, nebo je přeměněn na těžce odbouratelný tuk. Tato skutečnost se však týká i jiných alkoholických nápojů, protože cukr je hlavní příčinou zánětů způsobených konzumací alkoholu. Z tohoto důvodu jsou koktejly, tedy míchané nápoje, často připravované ze sladkých přísad, jako jsou sirupy nebo šťávy, téměř stejně škodlivé pro pokožku.
Ačkoliv například piña colada má v danou chvíli neodolatelnou chuť, účinky cukru mohou zvýšit riziko poškození buněk a vzniku akné. Rovněž existují takzvané cukrové kocoviny, což znamená, že po noci, kdy zkonzumujeme značné množství sladkých koktejlů, může naše kůže mít matnou barvu a oči mohou být zarudlé. Pivo, whisky nebo rum mají tedy také negativní účinky na lidskou pleť. Alkohol mimo jiné dehydratuje organismus, proto je doporučeno dodržovat optimální přísun vody.