Když Vás poprvé tato myšlenka napadne, obvykle jde v ruku v ruce s tím i snaha věci zlepšovat. První zásadou je však nekupovat nový foťák! Věřte nebo ne, udělat zajímavé fotky se dají i s průměrnou technikou – pokud Vás to bude bavit, můžete si záhy koupit opravdu nějaké „dělo“. Nicméně procento lidí, kteří začnou s velkým nadšením fotit a nakonec se rozhodnou skončit, je opravdu vysoké. Pro začátek stačí chuť, motivace a nápad.
Za předpokladu, že máte chuť, ale nevíte co dál…
1. Co fotit?
Fotit se dá opravdu ledacos a i když zpočátku chtějí všichni fotit všechno, následně si většina fotografů „oblíbí“ jeden nebo dva žánry fotografie. Nejsnadnější a nejoblíbenější pro začátek jsou buď portréty lidí, nebo focení krajin. Pokud už víte co fotit, stačí už jen zajímavý nápad, který byste chtěli uskutečnit.
2. Trocha teorie nikdy neuškodí
Pokud víte, jaký žánr byste chtěli fotit a máte pro něj vhodný nápad, neuškodí si nastudovat trochu teorie. V době internetu to není vůbec žádná potíž (existuje spoustu online magazínů a článků), nebo můžete sáhnout po odborné knížce. Teorie Vám pomůže se vyvarovat zbytečných chyb, které by mohly pokazit jinak zajímavě zpracovaný námět.
3. Světlo
Určitý druh světla může být na dané fotce sice záměr, pokud to však není, musíte dát na světlo zvláštní důraz, protože pokud není kvalitní, ani sebelepším softwarem to nemáte šanci doma dohnat. Nejlepší světlo je v tzv. zlaté hodince, což je cca hodinu před zapadnutím slunce. Světlo má příjemně teplý nádech, který je naprosto úžasný nejen k focení krajin, ale hlavně portrétů.
4. Technika
Záměrně je technické vybavení až na posledním místě, protože u začínajícího fotografa je to opravdu to nejméně podstatné. Do začátků postačí dražší a lépe vybavený kompakt nebo starší zrcadlovku, protože jde hlavně o zkušenosti a námět.
Navíc low – endová zrcadlovka se setovým objektivem a ještě nejlépe zapnutá na automat Vám sama o sobě úžasné fotky nedá. Pamatujte si, že zajímavou (a také do jisté míry kvalitní) fotografii dělá fotograf a ne foťák.