Metoda je pojmenována podle svého objevitele Dieter Dorna. Jedná se o druh jemné manuální terapie, při které se pomalu a šetrným způsobem vrací obratle a klouby do jejich přirozené polohy. Technika se provádí za spolupráce pacienta při jeho volném a přirozeném pohybu. Terapeut nikdy nepřekračuje práh bolesti, jako tomu někdy bývá u jiných metod a nevyužívají se zde trhané pohyby, tudíž je metoda šetrná a správně provedená také bezbolestná.
Při prvních dvou návštěvách se většinou provádí celkové vyšetření a ošetření kloubů páteře pacienta. Pokud je třeba napravit obratle, je zapotřebí aktivní účast pacienta. Terapeut nejprve zjistí, kterým směrem je obratel vychýlen a pacient poté houpavým kyvadlovým pohybem houpe protější rukou či nohou dopředu a dozadu. Terapeut přitom tvoří jemný protitlak na příslušný obratel, kterým zajistí jeho jemné navrácení do přirozené pozice.
Po ošetření kloubů a obratlů terapeut přejíždí ošetřované místo oběma rukama směrem ke kostrči či ke konci končetin. Terapie může být zakončena tzv.Breussovo masáží. Jedná se o sled charakteristických hmatů, při kterých se uvolňují meziobratlové bloky. Opět se jedná o jemný a bezbolestný způsob. Četnost provádění masáží je vždy individuální, ale již po dvou ošetřeních by se měla dostavit alespoň částečná úleva. Pro dosažení trvalé úlevy však Dornova metoda nepostačí, je třeba, aby pacient poznal a poté i změnil své pohybové návyky. K tomu mu dopomůže zkušený terapeut.
Metoda je vhodná, pokud vás trápí například:
· Bolest kyčlí
· Bolest zad
· Bolest kolen
· Tenisový loket
· Migrény
· Skolióza
Metoda se neprovádí:
· při akutních zánětech
· při náchylnosti ke krevním výronům či zlomeninám
· při osteoporóze či pokročilé artróze
· při Bechtěrevově nemoci
· při celkové imobilitě pacienta
· po operaci plotének či kyčelních kloubů-lze začít cca 8 týdnů po operaci
· při onkologických onemocněních
· při akutním ústřelu
O tom, jestli je metoda vhodná přímo pro vás, je vždy nutné se poradit se zkušeným terapeutem či lékařem.