Město Příbram, které se nachází v Středočeském kraji, je známo jako hornické město. Už od 13. století jsou zmínky o těžbě stříbra. Příbram se kdysi nazývala i královským horním městem. Ke stříbru se nakonec přidalo i olovo a uran. V okolí leží vrchovina Brdy s nejvyšším bodem, který je Tok a má přibližně 865 metrů nad mořem. Přesto vrchol Třemošná je více navštěvované místo. Jedna z tradicí rodin je na 1. ledna vyšplhat na tento vrcholek a zapsat se do knížky.
Od českých a slovenských zemí pochází také slovo permoník. Démon obývající a střežící doly. Věřilo se na ni právě v hornických oblastech jako je Kladensko, Příbramsko a Oslavansko.
Svatá Hora je jedna z nejznámějších příbramských památek. Byla postavena v barokním stylu. Považuje se za poutní místo a obyvatelé města chodí na vánoční svátky právě na toto místo. Nejen že návštěvníci mají možnost zajít do kostela, projít se v areálu či sejít Svatohorské schody, ale i navštívit každoroční výstavu betlémů.
Na Březových Horách se nachází pět historických dolů:
· Ševčinský důl
· důl Anna
· důl Vojtěch
· důl Marie
· důl Prokop
Aktuálně zde existují okruhy, které zájemce provází tehdejším podzemím a umožní pohled na vodní kolo či jízdu hornickým vláčkem. Podzemí není jen název pro historické oblasti, ale i společnost, která se nachází nedaleko Jiráskových sadů. V tomto podniku si můžete s přáteli vychutnat nápoje s vodnicí.
Arcibiskupský zámek Ernestinum či zkráceně Zámeček, dříve arcibiskupské sídlo, dnes místo pro výstavy či Městská galerie s expozicí fotografií Františka Drtikola.
Příbram nabízí jak kulturní, tak sportovní zařízení. Ze sportovního bych zmínila areál Nového rybníku. Místo je v této době zrekonstruováno a nachází se zde nově i WIFI. Uprostřed rybníku je ostrůvek, okolo rybníku dráha, která slouží jak pro pěší, cyklistické či běžecké účely. Najdeme tu i minigolf, basketbalové hřiště či letní kino. Další možnost sportu je bruslení na Zimním stadionu či Sportovní hala, která zahrnuje jak Aqupark Příbram, tak tělocvičnu. Zde trénuje příbramský volejbalový tým Kocouři Příbram.
Do kulturních budov bych zařadila Divadlo Antonína Dvořáka. Příbram je spjatá s tímto jménem, jelikož Dvořák do Příbrami zavítal často. Proto je tu po něm i pozůstatek zvaný Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě.
Poslední památka, kterou zmíním je Památník Vojna. V určitých měsících je tato oblast veřejná a nachází se zde muzejní expozice věnovaná obětem komunismu. V roce 2001 byl Památník Vojna vyhlášen za kulturní památku. Nedaleko můžou návštěvníci spatřit obrovské haldy, jsou to zbytky uranu, proto je zde trošku vyšší radioaktivita a nedoporučuje se šplhat na vrchol, přestože by výhled mohl přilákat fotografy.
Proto bych Příbram cestovatelům doporučila, protože se tu nachází jak kulturní oblast, tak i rekreační.